Women’s Student Training and Empowerment Program (Women’s STEP): Program obuke i osnaživanja studentica

Women’s STEP program ima za cilj borbu protiv “odljeva mozgova” doprinoseći ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini kroz obuku o spremnosti za karijeru za 40 studentica; tromjesečno stažiranje sa potencijalnim zaposlenicima za deset polaznica, te vrijedan profesionalni razvoj i uvid u spremnost za posao za cijelu javnost.

Program obuke i osnaživanja studentica (Women’s STEP), jedan je od najnovijih programa kojim upravlja ured “American Councils” u Bosni i Hercegovini, a financira se iz granta State Departmenta Sjedinjenih Američkih Država. Women’s STEP je besplatan program namijenjen obrazovanju studentica pomažući im da steknu prvo radno iskustvo u Bosni i Hercegovini. Women’s STEP nudi polaznicama priliku da se upoznaju sa tržištem rada u Bosni i Hercegovini i steknu radno iskustvo i vještine koje će im trebati za uspjeh u bilo kojoj budućoj potrazi za poslom.

Suzbijanje "odljeva mozgova" među pripadnicama ženskog spola

Odljev mozgova je problem s kojim se Bosna i Hercegovina (BiH) i dalje suočava. Prema istraživanju Unije za održivi povratak i integracije u BiH, između 2013-2019. godine blizu 500.000 ljudi iselilo se iz zemlje. Kao što su trendovi pokazali u posljednjoj deceniji, mladi se brzo iseljavaju iz BiH sa idejom da, kako bi uspjeli u životu ili ostvarili karijeru, moraju napustiti svoju zemlju porijekla. Bosanskohercegovačka omladina završava svoje obrazovanje i bori se za pronalaženje posla, bilo zato što većina poslodavaca traži ljude sa radnim iskustvom koje nedavno završeni studenti ne mogu pružiti, ili zato što nisu naučeni vještinama neophodnim za konkurentnost na tržištu rada.

Univerziteti u BiH općenito nemaju specijalizirane odjele za izgradnju karijernih vještina; nemaju savjetnike za karijeru niti organiziraju radionice ili obuke izvan redovnog nastavnog programa. Srednje i visoko obrazovanje često ne osposobljavaju učenike osnovnim vještinama u procesu traženja posla. Studenti diplomiraju ne znajući kako se ponašati na razgovoru za posao ili napisati životopis ili popratno pismo.

Nadalje, u Bosni i Hercegovini, po mnogim još uvijek tradicionalno društvo, žene se suočavaju s nizom izazova kada je u pitanju tržište rada. Parlamentarna skupština BiH je 2003. godine donijela Zakon o ravnopravnosti spolova, a 2006. je shodno tome izradila Gender akcioni plan za BiH (GAP), koji je primorao vladu da izradi akcioni plan. GAP ocrtava radnje koje se moraju olakšati radi postizanja rodne ravnopravnosti u ovom društvu, a koje uključuju i pitanja zapošljavanja. Međunarodna organizacija rada (ILO) navodi da prema GAP-u, žene u BiH se suočavaju sa značajnim ograničenjima u napredovanju na tržištu rada poput tradicionalnog razumijevanja uloge žena u porodici u društvu; nizak nivo obrazovanja i pristup informacijama; muškarci su favorizirani tokom zapošljavanja i sl. Tržište rada u BiH je, dakle, prilično problematično kada su u pitanju mlade žene. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u oktobru 2020. godine od ukupnog broja nezaposlenih u zemlji 57% su bile žene.

Nakon uspješne implementacije STEP programa putem kojeg su studenti iz Banja Luke i Sarajeva pohađali obuku o spremnosti za karijeru i tromjesečnu praksu u kompanijama po njihovom izboru gdje su mnogi kasnije angažirani, Women’s STEP djeluje kao “spin-off” STEP programa gdje će studentice dobiti prilike za brže zapošljavanje u BiH.

Od čega se sastoji Women’s STEP?

Women’s STEP program sastoji se od tri faze:

  • niz kurseva i radionica osmišljenih za osposobljavanje 40 studentica sa vještinama neophodnim za konkurentnost na tržištu rada koji će se održati u Banjoj Luci;

  • 10 najboljih polaznica obuke u Banjoj Luci bit će odabrane za praksu kod lokalnih preduzeća, institucija i organizacija u Banjoj Luci ili Sarajevu;

  • u roku od dva mjeseca nakon završetka početne obuke u Banjoj Luci, od svake učesnice će se zahtijevati da organizuje programe edukacije vršnjaka kako bi podijelile svoje znanje i iskustvo.

Nakon što deset učesnica uspješno završi praksu i edukaciju vršnjaka, bit će pozvane na završnu ceremoniju koja će se održati u Sarajevu. Ovaj događaj će im pružiti priliku da podijele svoja iskustva. Svaka učesnica će dobiti potvrdu koja potvrđuje da je završila praksu u trajanju od tri mjeseca.

Za više informacija o Women’s STEP programu kontaktirajte: +387 60 328 9804, pošaljite mail na ba@americancouncils.org ili posjetite našu Facebook stranicu.

Prijave za ovogodišnji ciklus Women’s STEP programa su sada OTVORENE. Kako bi se prijavili, otvorite profil na web stranici: http://ais.americancouncils.org/STEP i pokrenite svoju aplikaciju.

Prijave su otvorene do 8. novembra, 2021. godine.




Kontakt:

ba@americancouncils.org

+387 60 328 9804

Pronađite nas na društvenim mrežama: Instagram i Facebook